Вітаю Вас, Гість
Головна » Файли » Конспекти уроків

Конспекти уроків за технологією критичного мислення
[ Викачати з сервера (483.0 Kb) ] 20.03.2016, 08:39

КОНСПЕКТ УРОКУ СВІТОВОЇ ЛІТЕРАТУРИ В 5 КЛАСІ

                                   ЗА ТЕХНОЛОГІЄЮ КРИТИЧНОГО МИСЛЕННЯ

Тема. Оскар Уайльд. «Хлопчик-зірка». Зовнішня і внутрішня краса людини. Любов до матері – одна з визначальних цінностей життя.

Мета. Завершити роботу над визначенням головної думки та характеристики головного героя казки О.Уайльда, розкрити поняття внутрішньої і зовнішньої краси, показати, у чому полягає справжня краса людини, формувати уявлення про красу; розвивати асоціативне та критичне мислення, усне мовлення школярів, їх пізнавальні компетентності, уміння характеризувати персонаж, узагальнювати прочитане, робити висновки; виховувати любов до матері як визначальної цінності життя, як основи духовної краси людини.

Обладнання: портрет Оскара Вайльда, комп’ютерна презентація до уроку; мультимедійний пристрій, ноутбук, екран, паперовий градусник

Тип уроку: комбінований.

Урок у технології розвитку критичного мислення

 

 

Хід уроку

І. Забезпечення емоційної готовності до уроку.

1. Виразне читання вчителем поезії Івана Андрусяка (сучасний дитячий поет). 

Завдання: прокоментувати прослухану поезію.

Про користь читання

За сьогодні сіра мишка               
з’їла вже четверту книжку,
а така ж мала –
майже як була. 
Докоряє миша-мама:
– Не читала ти їх, мабуть,
а без цього ти
не будеш рости. 
Це, дитинко, знають всі
миші й навіть люди:
не читаєш, а їси –
користі не буде.

  • Твори якого літературного жанру ми вчимося свідомо читати на уроках української, світової літератури?(Казки.)

2. Продовжити речення: (слайд)

     Казки необхідно читати й дорослим, і малим, тому що…

  • Над якою казкою ми працюємо?Хто її автор?(Слайд: портрет  Оскара Вайльда – ірландсько-англійського письменника, роки життя – 1854 - 1900).
  • Яку математичну дію необхідно виконати, щоб дізнатися, скільки років прожив Оскар Уайльд?

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

Пригадаємо зміст казки «Хлопчик – зірка».

  1. Вправа «Ключові слова» (слайд): відновіть події, факти за ключовими словами:
  2. Зима                                      6. Жаба
  3. Зірка                                      7. Монета
  4. Лісоруб                                 8. Зайченя
  5. Квітка                                    9. Прокажений
  6. Жебрачка                               10. Краса

 

ІІІ. Первинне осмислення теми (підготовча робота для сприйняття).

  1. Асоціативна робота.

      - На слайді зображено сніжинку та жабу. Що гарніше: сніжинка чи жаба?

Опишіть сніжинку за допомогою художніх означень –епітетів (тендітна, крихка, різьблена, витончена,ніжна, вишукана).

  • Що ви відчуваєте, коли промовляєте слово «сніжинка»? З якими словами воно асоціюється? (Відчуття: зір, слух, дотик; сніжинка ледь торкається долоні, холодна, тане на руці; зима,хурделиця, мороз, сніг.)
  • Що ви можете сказати про жабу?
  • А що корисніше: сніжинка чи жаба?Чому?

3. Коротке інформаційне повідомлення учнів про користь жаби (індивідуальні завдання випереджаючого характеру).

       Доповнення вчителя про користь жаб.

Жаби приносять користь у саду та в городі: харчуються різними безхребетними тваринами,часто їдять тих , кого не чіпають птахи через різкий запах або яскраве забарвлення,що попереджає про небезпеку. За кордоном їх уже давно спеціально використовують для боротьби зі шкідниками городніх культур. У Парижі ще в ХІХ ст. існував спеціальний ринок жаб, де садівники й селяни купували жаб, щоб зберегти свій урожай. У деяких країнах, особливо в Західній Європі, Південно-Східній Азії, Америці, жаб використовують у кулінарії. Правда,для цього підходять не всі жаби. (У Європі використовують тільки велику зелену жабу). М’ясо жаб за смаком та живильною цінністю може зрівнятися з телятиною чи курятиною. Їстівна частина – стегенця лапок, очищені від шкіри. Зі шкіри деяких жаб збирають отруту, яка здатна знижувати кров’яний тиск людини, розширювати судини, прискорювати загоєння ран та попереджувати їх нагноєння. Шкіра жаб виділяє речовини, що містять величезне число сполук. Можливо, з часом ученим вдасться виділити речовини, які зможуть замінити антибіотики, які вжее втрачають свою силу.

Більше про цих земноводних тварин ви зможете дізнатися на уроках біології в 7 класі або через пошук інформації в мережі Інтернет, у спеціальних енциклопедіях.

Висновок: отже, гарна зовні сніжинка ніякої користі не приносить, до того ж вона холодна. А від бридкої й непривабливої зовні жаби ми маємо користь. Таким чином, однієї краси замало.

  1. Фронтальна евристична бесіда.
  • Що ви уявляєте, коли чуєте слово «краса»?
  • Що означає для вас «краса»?

Прочитайте тлумачення слова «краса», яке подає словник (слайд: «Краса – сукупність якостей, що доставляють насолоду погляду чи слуху, щось приємне, що приносить задоволення)

  • Чим визначається краса людини: її зовнішністю чи вчинками?

Слово вчителя.

Те, що ми бачимо очима, дивлячись на людину (гарне обличчя,ясні очі, чарівну посмішку), називаємо зовнішньою красою. Але цього недостатньо, щоб сказати, що людина добра й гарна. Краса визначається вчинками людини,такими рисами її характеру, як милосердя, доброта, людяність. Саме це ми називаємо внутрішньою красою. З поняттями внутрішньої та зовнішньої краси ми зустрічалися на попередніх уроках. Згадайте, при вивченні яких творів ми зверталися до цих понять (Г.К Андерсен, казка «Соловейко»: справжня й штучна краса).

ІУ. Повідомлення теми та мети уроку. Мотивація навчальної діяльності школярів.

  1. Слово вчителя

На цьому уроці ми знову звернемося до поняття краси, спробуємо зрозуміти, у чому полягає справжня краса людини на прикладі казки Оскара Вайльда «Хлопчик – зірка», удосконалюватимемо вміння характеризувати головного героя, а також навчимося бути справжніми синами та доньками для своїх батьків. Навіщо потрібні ці знання та вміння в житті? Дайте відповідь, спираючись на вислови відомих людей та народні прислів’я, що записані на дошці.

Скажи, хто твій друг, і я скажу,хто ти.

                                                  Давньогрецький поет Еврипід

З ким поведешся – від того й наберешся.

                                                    Народна мудрість

Шануй батька й неньку, то буде тобі скрізь гладенько.

                                                     Народна мудрість

Добрі діти – батькам вінець, а злі діти – батькам кінець.

                                                      Народна мудрість

Запис теми уроку в зошити.

У. Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу.

1. Фронтальна евристична бесіда

- Яким автор змальовує головного героя ?

Зачитати його портретну характеристику.

  • З чим автор порівнює хлопчика? (З квіткою)
  • Що символізує квітка?

2.Робота над схемою «Зовнішність хлопчика», «Квітка – символ краси»

  • Щоб зрозуміти, що символізує квітка нарцис, послухайте давньогрецький міф і знайдіть ключові слова.

3.Розповідь підготовленим учнем міфу «Нарцис» і завершення роботи над схемою.

- Чому автор змальовує хлопчика вродливим? (Щоб показати потворність його вчинків, різко протиставити його зовнішню та внутрішню красу)

- Як називається художній прийом різкого протиставлення зовнішності, характерів героїв? (Антитеза)

- Наведіть приклади антитези в казці (добро – зло, краса – потворність, зовнішня краса – внутрішня краса).

ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА

4.Робота над характеристикою хлопчика

  • Яким постає  хлопчик – зірка в першій умовній частині казки? (Зачитати складені вдома схеми – характеристики : вправа «Сонечко».)
  • Знаходження цитат для підтвердження в тексті казки. Читання уривка («Проте ця врода…просити милостиню»).Робота зі схемою (слайд)
  • Отже, духовна(внутрішня) краса людини залежить від її вчинків.
  • Який найгірший вчинок зробив хлопчик-зірка? Який найважчий гріх? Зачитати     (ст. 98-99).
  • Як був покараний?
  • Чому він перетворився саме на жабу? (Уособлює зло)

Довідка вчителя За народними повір’ями, з жабою пов’язували все лихе, бридке, недобре. Чимало прислів’їв було складено про жабу. Особливо недобрим знаком було, коли жаба наближалася до дверей помешкання. Про це свідчить прислів’я: «Жаба біля порогу – нещастя не за рогом». Зневагу в дорослих  острах у дітей викликали малі жабенята. Вважалося, що то недобрі діти, котрі за своє лиходійство були покинуті матерями і які силами природи були перетворені в жабенят.

Тієї ж миті, коли Хлопчик  скоїв найбільше зло – відштовхнув від себе свою матір, ще й до того ж безжально, презирливо й зверхньо з нею розмовляв, він став схожим на жабу: бридким, відразливим і потворним.

5.Перегляд епізоду з художнього фільму режисера Леоніда Нечаєва (один з найкращих  радянських режисерів дитячих фільмів, відомі роботи «Пригоди Буратіно», «Про Червону Шапочку»; помер у 2010 році на 71 році життя) «Казка про Зоряного хлопчика» (1983) (зустріч з матір’ю, 57 хвилина)

Проблемне завдання: порівняти події в казці та у фільмі. Як режисер показує потворність хлопчика після його вчинку? (Потвора на малюнку хлопчика – художника).

   6.Фронтальна евристична бесіда за переглянутим епізодом.

Відповіді на проблемні питання.

- Як покарали його люди й чому?

Хлопчик учинив великий гріх, прогнавши матір, зрікся її, люди цього не пробачили. У Біблії сказано: «Шануй батька й матір своїх», а українці споконвіків дотримувалися Божих заповідей.

- Як природа відплатила  хлопчику за жорстокість до матері? Зачитати (ст.101)

- Чи усвідомив хлопчик,що вчинив жорстоко? Зачитати (ст.99). Що вирішив зробити?

7. Лист – порада Хлопчику – зірці (індивідуальне творче завдання випереджувального характеру).

- Чому краса повернулася до Хлопчика? (Почав думати про інших)

УІ.Закріплення набутих знань, умінь, навичок.

1. Сформулювати головну думку казки.

2. Зачитати пам’ятку «Як стати справжнім сином або донькою»                                       (завдання було задано додому).

3. Прослухати українську народну пісню «Ой, чого ж калина віти похилила» й назвати ще одну пораду щодо того, як стати справжнім сином або донькою.

УІ. Підсумок уроку. Оцінювання.

Інтерактивна вправа «Мікрофон»

Продовжте речення :

«Прочитавши про Хлопчика – зірку я зробив (-ла) для себе висновок, що…»

«Сьогодні на уроці я зрозумів (-ла), що…»

УІІ. Рефлексія

Інтерактивний прийом «Градусник»: зобразіть на шкалі градусника рівень своїх емоцій, викликаних на уроці.

Домашнє завдання: підготуватися до контрольної роботи за розділом «Літературні казки» (ст.64 – 105 - повторити); письмово відповісти на питання «Які роздуми викликала в мене казка Оскара Уайльда «Хлопчик-зірка?»»

 

 

Описание: http://schoolnknvk2.ucoz.ru/25.jpg

 

 

 

 

 

 

 

Описание: http://schoolnknvk2.ucoz.ru/26.jpg

 

Описание: http://schoolnknvk2.ucoz.ru/27.jpg

 

 

 

 

 

 

Тема уроку. А.П.Чехов. Оповідання «Хамелеон». Висміювання підлабузництва, самоприниження, чиношанування у творі

Мета: зацікавити учнів багатогранністю особистості А.П.Чехова, визначити жанр літературного твору, його тему на ідею; вчити характеризувати героїв оповідання, розмірковувати над його назвою; розвивати усне мовлення, критичне мислення; виховувати несприйняття хамелеонства як соціального явища.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: підручник зі світової літератури для 6 класу (автори Ю.І.Ковбасенко, Л.В.Ковбасенко), ілюстрації до твору, мультимедійна презентація.

 

                                                                 Весь світ – театр, а люди в ньому актори.

                                                                                                                                        В.Шекспір

Хід уроку

 І. Оголошення теми, мети уроку. ( 1хв.) (Слайд №1,2,3)

 ІІ. Мотивація навчальної діяльності. (Слайд №4) ( 4 хв)

 

 Учитель. Антон Павлович Чехов приніс славу не лише Росії. Чим більше часу розділяє нас, тим вагомішою виявляється його особистість у світовій культурі. Чехов прожив 44 роки. Між часом, коли дев’ятнадцятирічний випускник провінційної гімназії приїхав у столицю, щоб, вивчившись на лікаря, знайти той твердий грунт під ногами, про який мріяли його батьки, і часом, коли він, вже всесвітньо відомий письменник, востаннє покинув Москву, щоб повернутись на батьківщину, пройшло лише чверть століття. Цей короткий для історії проміжок часу складає особистий період чеховського життя. І в ньому вміщалось все, що зробило Чехова Чеховим – його творчість, що пережила його і декілька поколінь читачів, і та повсякденність буднів, в які вміщуються звичайні людські справи і стани, - сумніви, любов, самота, служіння людям і справедливості, що не афішується, без якого особисте щастя ніколи не буває повноцінним. Він залишив безупинно зростаючу славу, безліч міфів і досвід існування особистості, доторкнувшись до якого кожен з нас має можливість краще зрозуміти сенс і ціну власних життєвих прагнень (Відео 1).

 ІІІ. Актуалізація опорних знань. ( 10хв.)

 Літературний диктант.

1. А.П.Чехов народився в 1860 році в місті… (Таганрог)

 2. Змалечку хлопчик допомагав працювати батькові в… (крамниці).

 3. Згодом батько збанкротував і родина переїхала в пошуках кращого життя до… (Москви)

 4. Після закінчення гімназії Чехов навчався в… (Московському університеті).

 5. Він став… (лікарем).

 6. Згодом А.П.Чехов поїхав працювати лікарем в земську лікарню, а потім подорожує до    острова… (Сахалін).

 7. Його там найбільше вразило чиє життя… (каторжан).

 8. Про життя цих людей він написав документальний твір… («Острів Сахалін»)

 9. З яким містом в Україні тісно пов’язане ім’я Чехова … (Ялта).

 10.Скільки псевдонімів мав Чехов… (42)

 11.Назвіть найбільш відомий вислів Чехова про людину… (У людини повинно все бути прекрасним…)

ІУ. Вивчення нового матеріалу. (25хв.)

1.Учитель. Вдома ви прочитали оповідання «Хамелеон». Воно було написане в 1884 р. Автор змальовує звичайну життєву ситуацію, яка набуває гострого сатиричного звучання. - Що вам відомо про хамелеона? Словникова робота. Хамелеон. Тварини з родини ящірок, яка має здатність змінювати колір шкіри залежно від оточуючого середовища. В переносному значенні – безпринципна людина, яка легко змінює свої погляди залежно від обставин. ( Слайд №6,7) Хамелеон – це тварина сімейства плазунів підряду ящірок. Може змінювати колір в залежності від оточуючого середовища. Хамелеоном у переносному значенні називають людину, яка змінює думку в залежності від обставин.

- Чи доводилось вам бачити, як хамелеон змінює свій колір? (Відео 2)

Більшість творів Чехова сатиричні.

- Що ж таке сатира?

2.Звернімось до словника. Сатира – гнівне засудження і висловлювання пороків суспільства і особистого життя. ( Слайд №9)

3.Продуктивно евристична бесіда за твором з метою досягнення поставленої мети уроку.

1. Скажіть, який обсяг має оповідання? (2 сторінки, тобто не є великий)

2. Якою мовою написане оповідання (прозовою).

 3. Скільки головних героїв ми маємо у цьому оповіданні? (одного, всі інші – другорядні герої)

 4. Яку кількість подій описано у творі? (одна)

5. Чи можемо ми сказати, що якщо у творі висвітлено один епізод із життя героя, то ми маємо одну сюжетну лінію? (так)

 6. Яка будова твору? (зачин, основна частина, кінцівка, тобто будова чітка, лінійна).

 7. Чи є у творі описи природи, ліричні відступи? (відсутні)

 8. Чи є опис персонажів? (так)

 9. Які ці описи (чіткі і лаконічні, слова чітко відточені автором).

 Учитель. Отже, ми з вами можемо сформулювати визначення терміна «оповідання».

 Оповідання – це невеликий прозовий твір, сюжет якого заснований на певному епізоді з життя одного персонажа, що вимагає нерозгалуженого, лінійного, чіткого за будовою сюжету з чіткими описами персонажів, що відображають риси їх характеру.

4. Визначення теми та ідеї оповідання.

Тема – суд над собакою. Соціальні відносини поширюються й на собак: якщо безпритульний – винищити, якщо генеральський – відвести до господаря.

Ідея – висміяти чиношанування, пристосуванство, малодушність, підлабузництво (Слайд №10). 5.Робота над змістом оповідання.

Учитель. А.П.Чехов був дуже спостережливою людино. Він знав: люди бувають хороші й погані – іноді живе людина й не думає, що робить, що говорить. Тому письменник і брав своїх героїв з життя, показував їх такими, якими вони були насправді. Зараз ми з вами вирушимо на базарну площу і подивимося, що ж там відбувається. Спробуємо себе у ролі свідків (Слайд №11)

1. Учні переказують епізоди оповідання як свідки подій.

2. Виразно читають уривки. (відео 3. Ігор Ільїнський читає оповідання)

 6.Бесіда за запитаннями. ( Слайд №13)

Хто такий Очумєлов? Яке враження він справив на вас?

 - Яку роль у розкритті характеру Очумєлова відіграють такі речі, як шинель, конфіскований аґрус?

- Простежте, як поводиться Очумєлов? Від чого залежить його поведінка?

 - Як Очумєлов називає собаку та у зв’язку з чим?

- Чим схожі Очумєлов і Хрюкін?

 - Які значення мають прізвища героїв для розкриття їхніх характерів?

 - Прослідкуйте за поведінкою Хрюкіна? Як він поводиться.

 - Як до Хрюкіна поставився натовп? Чому натовп в кінці оповідання регоче з Хрюкіна? Чому люди оточили Хрюкіна?

- Поясніть зміст назви оповідання.

 - Який літературний прийом використовує автор, називаючи оповідання «Хамелеоном»?

6.Прийом «Літературна паралель».

Учитель. Послухайте мініатюру Ф.Кривіна «Доля Хамелеона».

 Хамелеон не любить виділятися, хоча для цього він має всі можливості. Він міг би стати зеленим на жовтому тлі, це було б дуже гарно, або, наприклад, жовтим на зеленому. Але він вважає за краще бути непомітним: зеленим на зеленому або жовтим на жовтому, нехай це не дуже красиво, але головне – не виділятися! Так вважає Хамелеон. Якби хто-небудь знав, як його набридло пристосовуватись! Фон постійно змінюється, за ним тільки встигай. Пристосуєшся до зеленого, увійдеш в смак, освоїш всі тони і відтінки, - чого, здається, більше: квітни, зеленій, нехай коріння, як зелена травичка, - так ні ж, зелене змінюється жовтим. І знову в нього вростати, освоювати, входити в смак, тому що без смаку така справа не робиться. Адже в кожен колір потрібно душу вкласти – коли зелену, а коли жовту душу. Причому душу теж потрібно вміти вкладати: погано, коли не докладеш, але погано і коли забагато вкладеш… І лише перед смертю Хамелеон висловлює свій протест загальному фону. І тоді на цьому тлі з’являється щось яскраво-пурпурне, яке заявляє про себе на весь світ, спростовує будь-який фон, який до того робив Хамелеона непомітним. Тепер він помітний, тепер його добре видано всім. Ідіть, дивіться – ось як помирають Хамелеони !

7. Бесіда.

- Які почуття викликає у автора Хамелеон?

 - Як ви думаєте, чи набридло пристосовуватися Очумєлову?

 - Хамелеон з мініатюри Кривіна тільки перед смертю висловлює свій протест загальному фону. Чи спроможний на протест Хамелеон з оповідання Чехова?

 Учитель. Отже,Чехов стверджує, що хамелеонство – загальне явище, за яким приховується чиношанування, лицемірство. Так гумористичне оповідання стає гнівним викриттям російської дійсності часів письменника. І життя кожного героя – особлива, окрема картина життя, а разом ці картинки змальовують глобальні проблеми людства. Тому й до сьогодні герої Чехова не сходять з екранів телевізорів. Ми маємо змогу передивитися художні фільми, театральні постановки навіть мультиплікаційні фільми.

Учитель. Звернімося до епіграфа.

Чи вдало він сьогодні обраний?

 У. Підсумок уроку. (3 хв.)

Творче завдання. (Слайд №14)

- Кому з героїв можна було б дати пораду: не принижувати себе , пам’ятати про почуття власної гідності, що не залежить від соціального становища?

 - Чи правильно зробив Чехов, що висміяв таких, як Очумєлов, Хрюкін?

 - Чи живуть серед нас такі, як вони?

– Кому з героїв можна було б дати пораду: не принижувати себе, пам’ятати про почуття власної гідності, що не залежить від соціального становища?

 УІ. Домашнє завдання. (Слайд №11) (2хв.)

Дати відповідь на запитання:

1. «В чому небезпека хамелеонства?»

2.Прочитати оповідання «Товстий і тонкий?»

3. Індивідуальні завдання: Дібрати 6 запитань для інтерв’ю з письменником. Скласти 6 запитань для літературного диктанту за текстом.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тема уроку. Байка як жанр літератури. Особливості її побудови. Алегоричний та повчальний зміст байки. Езоп – легендарний поет, засновник байки

Мета: ознайомити учнів з розвитком байки у світовій літературі; визначити особливості побудови байки, її жанрові ознаки; познайомити з теоретичними поняттями: «байка», «алегорія», а також із творчістю Езопа; розвивати пам’ять, формувати навички виразного читання, критичне, образне й логічне мислення; виховувати повагу до літературної спадщини народів світу.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Обладнання:підручник зі світової літератури для 6 класу (автори Ю.І.Ковбасенко, Л.В.Ковбасенко), портрет Езопа, ілюстрації до байок, виставка літератури, мультимедійна презентація, картки для роботи в парах.

                                                                                Сократ і Бабрій, Федр і Лафонтен, Сковорода,

                                                                                Крилов – всім вистачило тем, Всім шлях премудрий

                                                                                розкривався, Хто до Езопа добувався, Хто позичав

                                                                               сюжетів та ідей, Щоб байкою збагачувать людей

                                                                                                                                 Микита Годованець

                                               Хід уроку

І. Організаційний момент ( 2 хв.) Я бажаю вам бути У – усміхненими; С – сміливими; П – прогресивними; І – ініціативними; Х – хоробрими

ІІ. Актуалізація знань. ( 10 хв.)

Бесіда з учнями

– Що таке міф?

 – Що таке міфологія?

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. (3 хв.)

 Учитель. Чи задумувались ви, якими були давні греки? Звичайно, красивими фізично, розумними, вправними, сильними, бо жили у світі гармонії і краси. На попередніх уроках ви вивчали давньогрецькі міфи, що є перлинами світової культури, які не втратили чистоти, актуальності до сьогодні. Байка є ровесницею міфів. Як і в міфах, так і в байці люди висловлювали своє розуміння їх місця у світі, норми поведінки, знання про світ і себе. Діти, сьогодні ми розпочинаємо роботу над новою темою «Байка у світовій літературі», яка допоможе нам простежити, як розвивався цей жанр, визначити загальнолюдські цінності, дасть можливість порівняти структуру, сюжети байок різних авторів. Завдяки знанням, отриманим на уроках, ви зможете краще пізнати закони життя людей, народну мудрість.

ІV. Оголошення теми, мети, завдань уроку. (2 хв.)

V. Вивчення нового матеріалу. (20 хв.)

1.Слово вчителя.

  Отже, тема нашого уроку «Байка як жанр літератури. Особливості її побудови. Алегоричний та повчальний зміст байки. Езоп – легендарний поет, засновник байки».. (Слайд №3)

– Що ви очікуєте від нашого уроку? ( Відповіді учнів )

Надасть багато цікавої інформації про життя Езопа.

Розповість про своєрідний історичний шлях байки.

Допоможе усвідомити важливість самокритичного погляду для успішної життєдіяльності людини. Навчить мене аналізувати прочитане, виділяти основну думку кожної байки. (Слайд №4) Очікувані результати

2.Читання вчителем тексту. – «Оце я собі думаю: що треба, щоб мати право з людини посміятися, покепкувати, навіть насміятися, із своєї, рідної людини?.. Треба любити людину. Більше, ніж самого себе. Тоді тільки ти маєш право сміятися. І тоді Людина разом з тобою буде сміятися… із себе, із своїх якихось хиб, недоліків. І тоді буде такий дружній, такий хороший сміх… Той сміх, що не ображає, а виліковує, виховує Людину, підвищує… Сміх, спрямований проти різноманітних вад та поганих звичок людей», ( Остап Вишня «Думи мої, думи мої»)

 – Про що йдеться? Про байку. Байка – не магічне слово, а силу має незвичайну, бо викликає сміх і зацікавлення.

3. Бесіда.

 ♦ Коли ви вперше ознайомилися з жанром байки?

♦ Які байки ви можете назвати? Хто автори цих творів?

♦ Як ви розумієте рядки байки Л.Глібова: «Ото на себе не надійся, чужому лихові не смійся».

 ♦ Чи актуальні ці слова в наш час?

 ♦ У чому їх актуальність?

4.Слово вчителя.

Отже, що таке байка? За обсягом – це невеликий літературний твір, прозовий чи віршований, у центрі якого завжди одна подія. Розповідь про цю подію – перша частина байки (оповідь), друга частина містить повчання, що його можна винести з розповіді. Другу частину можна назвати повчальною або мораллю. Вона, як правило, коротша за першу, Але саме задля неї пишуть першу частину. Мораль, що є своєрідним висновком, завершує байку або, рідше, починає її. Найчастіше вона влучна і подібна до прислів'я. (Слайд №5)

5.Словникова робота.

 • Байка – це невелике , переважно віршоване оповідання, сатиричного і повчального змісту, у якому героями виступають люди, тварини, рослини, предмети і висміюються людські вади та недоліки суспільного життя.

 • Байка складається з двох частин: оповіді і моралі, повчання, заради якого і складається байка.

 • Алегорія – це відображення через образи тварин, рослин або предметів риси людських характерів. Тому мову байок називають алегоричною або езоповою.

 

Давайте спробуємо зобразити схематично, з яких двох частин складається байка (Робота біля дошки.

6.Складання схеми «Будова байки»). БАЙКА ОПОВІДЬ МОРАЛь

Дійовими особами повчальної частини майже завжди виступають звірі, птахи, рослини (дуже рідко – люди). Вони розмовляють, сміються, дошкуляють одне одному, гніваються, тобто поводяться, як люди. Вони мають певні людські риси, бажання і діють, як люди, отже, це є прийом персоніфікації.

7.Робота в парах. (Учні отримують завдання на картках)

Зараз ми з вами попрацюємо в парах. Вашим завданням буде: за допомогою стрілочок поєднати риси характеру героїв-звірів, які досить часто є головними героями байок.

 Лисиця -  Хижацтво

 Козел – Жорстокість

    Заєць -  Дурість

    Осел -  Боягузтво

    Ягня - Зухвалість

    Лев – Тупість

    Вовк – Влада

    Ворона – Лукавство

    Ведмідь - Сила

    Вівця -  Безпорадність

Учитель. Байці властива алегорія. Зверніться до своїх словничків і зачитайте визначення нового для вас літературного терміну.

8. Узагальнення поняття про байку ( Слайд №6)

ЛЮДИ, ПТАХИ, РОСЛИНИ, ЗВІРІ, КОМАХИ.

 Оповідна частина (розповідь)

Повчальна частина (мораль)

Алегорія, сатира, іронія

9. Продовження розповіді вчителя.

 Отож, народження байки сягає глибини тисячоліть. Витоки її ми знаходимо в античному світі, біля джерел людської цивілізації. Байка дає людині відповіді на численні запитання: як достойно жити, як дружити, любити, працювати, чого навчатися. Тобто, у байці відображено закони людського життя, народну мудрість, основи моралі. Шлях розвитку цього жанру довгий і своєрідний, започаткований в усній народній творчості. Ми знаходимо елементи байки в казках про тварин, у прислів'ях, пізніше вона стає самостійним літературним жанром. До вашої уваги «гронування» з нашої теми. Розгляньте. Можливо, ви з чимось не погоджуєтесь. Чи можна наше «гроно» чимось доповнити? (Слайд №7) Гронування “байка

 10. Продовження розповіді вчителя.

 Достовірних відомостей про першого байкаря ми не знаємо. Легенда розповідає, що першим байкарем був Езоп, який жив у Давній Греції дві 56 з половиною тисячі років тому (у VІ ст. до н.е.). Якою ж мудрою і цікавою мала бути людина, яка започаткувала такі важливі теми в байкарському літературному жанрі, творчість якого є джерелом натхнення не тільки для байкарів, а й для кожної освіченої людини! Саме Езопа вважають родоначальником байки. Хто ж такий Езоп? 8. Прийом «Голос літературного героя». Давайте послухаємо самого Езопа. (Слайд №8) Езоп VI століття Давня Греція

    А тепер розгляньте репродукцію картини іспанського живописця Веласкеса (1599-1660). Велично мудрий, неповороткий байкар, обтяжений великою книгою, що тримає в правиці, трохи відхилився назад і заклав ліву руку за пазуху. Цікаво, що книгу він тримає лише одним пальцем правої руки, очевидно середнім, решта – відсутні. Це важлива деталь, яку вносить Веласкес у трактування образу Езопа. Може, його за наказом рабовласника навмисно зробили калікою, щоб він не писав своїх байок. Можливо, що саме тоді й почали побутувати байки як усний, а не писемно-літературний жанр.

      Дуже виразне обличчя Езопа: набрякло-поблякле від життєвих незгод, невипадкових ночівель десь просто неба або на холодній підлозі. Воно має свій чіткий вираз: широкі вилиці, нерозчесане волосся, зморшки біля губ, що виказують самолюбивий характер. Очі Езопа примружені чи то від втоми через важке життя, чи то від звички приховувати свої справжні думки за вигаданими, але життєво-правдивими байками. У спокійному втомленому обличчі відчувається прихована сила переживань, багате внутрішнє життя .

     Застигла поза Езопа, з непорушним обличчям і задумливими примруженими очима, свідчить про те, що саме цієї миті він про щось розмірковує, а, можливо, створює нову байку. За втомою і задумливістю мудрого байкаря прихована не зверхність над людьми, а гідність Людини, яка пізнала немилосердність життя.

     Про його мудрість складали легенди, які свідчать про те, що він був розумніший від своїх сучасників і повчав їх своїми байками. Послухайте одну з них.

     «Езоп служив у Ксанфа, який вважав себе філософом., Але насправді поступався силою розуму своєму рабу. Одного разу Ксанф наказав Езопові купити на базарі найдорожчу річ. Мудрець приніс йому свинячі язики. На запитання господаря він відповів: «Язик – могутня зброя, завдяки йому можна проповідувати любов, справедливість, творити добро, дарувати надію, цінувати й поважати людей, тому язик є найдорожчою річчю». За деякий час Ксанф звелів Езопові принести з базару найдешевшу річ. Езоп виконав доручення й повернувся знову з язиками. Цього разу він зауважив: «Язик може чинити зло, вбивати людей, завдавати болю, призводити до розчарування. Отож він і є найдешевшою річчю».

9. Прийом «Дивуй».

 Легендами про Езопа нас здивують і ваші однокласники. (Учні читають легенди про Езопа)

 

- Діти, чи часто в вашому житті вас повчали, читали нотації?

- Хто і в якій формі читав мораль? (Відповіді учнів)

 Вчитель. Вважають, що Езоп створив близько 400 – 650 байок. Сьогодні ми познайомимось лише з одною – «Хліборобові діти».

10. Учні читають байку.

11. Осмислення прочитаного. Прийом «Запитання – відповідь»

-Про що байка?

  -Які стосунки склалися між дітьми?

- Яким чином батько вирішив довести, що згода між людьми має велике значення?

- Як ви розумієте повчальну частину байки, її мораль?

- Чи актуальна тема байки сьогодні?

- Чого навчає нас байка?

А тепер давайте спробуємо створити міні-проект за прочитаною байкою. (Учні створюють міні-проекти)

 М І Н І –П Р О Е К Т

 Ім’я байкаря Езоп (Давня Греція) VІ ст. До Р.Х. Зачинатель жанру

Назва байки «Хліборобові діти»

 Особливості байки Прозова форма, лаконічність; мораль – в кінці; немає поетичної виразності; байка як схематична моральна настанова

Мораль байки «Коли згода між людьми – їх важко перемогти, коли незгода – легко»

 Що засуджує? Сварка, непорозуміння в сім’ї, батьківський непослух; нерозважливість, відсутність душевної єдності

Чого навчає? Розумно підходить до виховання дітей, любові, злагоди, поваги до інших

12. Робота зі схемою.

Поступово байка поширилася в інших країнах.

Зверніть увагу на запропоновану схему.

Як ви можете її пояснити?

 В Україні байка також відома вже з ХІІІ ст. Ці твори писали Г.Сковорода, П. Гулак-Артемовський, Л.Боровиковський, Є.Гребінка, Л.Глібов, Б.Грінченко, П.Глазовий.

 13.Закріплення вивченого. ( 3 хв.)

 1.Спробуйте вивести формулу байки А, якщо В= коротке оповідання, С= алегоричний зміст, Д=мораль.

 2. За допомогою зірочок давайте спробуємо розділити, що байка засуджує, а що прославляє?

( Учні отримують зірочки і розділяють їх відповідно до запропонованого запитання)

14. Презентація книжкової виставки. ( 3 хв.)

15. Рефлексія.

- Чи досягли ми очікуваних результатів?

- Чим зацікавив вас урок?

- Що корисного для навчання і подальшого життя винесли з уроку?

16. Домашнє завдання. ( 2 хв.)

1. Вивчити ознаки байки.

2. Прочитати байки Езопа ( за підручником).

3. Скласти сенкани про Езопа. Намалювати ілюстрації до байки Езопа, яка вам найбільше сподобалася.

 

Категорія: Конспекти уроків | Додав: Lifli
Переглядів: 2179 | Завантажень: 16 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar